Oldřiška

Oldřiška
Svátek

Křestní jméno: 

Oldřiška

Charakteristika

Oldřiška je jemným, měkkým a pozitivním jménem pro skutečnou ženu. Nositelka jména Oldřiška by měla být citlivá, něžná a příjemná, takový je i charakter jejího jména. Význam jména ji navíc přisuzuje bohatství a významné dědictví.

Odvozeniny a varianty

Oldřiška je ženskou variantou mužského jména Oldřich. Původem je příbuzné i se jmény Ulrich a Ulrika. Domáckými podobami jména jsou Ola, Olina, Olinka, Olča, Olda, Olouš, Oloušek, Oluše, Oluška apod. Jméno se užívá i v jiných jazycích. Vyskytuje se převážně v podobě Ulrica (angličtina, italština, francouzština) nebo Ulrika (němčina, švédština, maďarština). Němčina či holandština jméno znají také jako Ulrike.

Významné nositelky

Jméno Oldřiška náleží k české spisovatelce Oldřišce Ciprové nebo atletce Oldřišce Marešové. Jméno nosí i módní stylistka a choreografka Oldřiška Křížová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Oldřiška má svůj původ ve staroněmeckém jméně Uodalrých. Ze jména Uodalrých se postupně vyvinula jména Ulrich, Oldřich a jeho ženská verze Oldřiška. Jméno se překládá ze slov „uodalo” s významem „dědičný statek” a „reich” s významem „bohatý”. Jméno Oldřiška tak znamená „bohatá dědičnými statky”, „bohatá dědička”.