Zábava nebo záhada? Cola & Mentos

Zábava nebo záhada? Cola & Mentos
Mentos a CocaCola

Pokusy s Coca Colou Light a bonbóny Mentos patří do kategorie zábavné fyziky. A o zábavu opravdu není nouze. Občas jde i o tělesné výčnělky. Víte, že záhada bouřlivé reakce byla odhalena teprve nedávno?

Zábava nebo záhada? Cola & Mentos...

Byl jsem docela překvapený, že vědeckou podstatu této bouřlivé reakce znají vědci teprve od roku 2009. Přitom se jí bavíme snad co pamatuji. Jako první ji prý vědecky začali řešit v roce 2006 naši oblíbení Bořiči mýtů z kanálu Discovery.

Vědci a studenti Apalačské univerzity v Boone v USA po dlouhém koumání a bádání zjistili, že nejlepší reakci má dietní Coca Cola spolu s mátovými nebo ovocnými Mentos.

 

Jak funguje reakce Coca Cola - Mentos?

Povrch bonbónů Mentos způsobí bouřlivý rozpad kyseliny uhličité obsažené v Coca Cole na vodu a oxid uhličitý, jehož výsledkem je v již tak natlakované lahvi oxidem uhličitým efektní gejzír. Roli nehraje kyselost, jak se dříve předpokládalo, nýbrž povrchové napětí. To je u dietní Coly nižší, díky umělému sladidlu aspartamu. Povrchové napětí zároveň snižuje i arabská guma, použitá v bonbonech Mentos. Přeměnou tekuté kyseliny uhličité na plyn a vodu se dramaticky zvýší tlak plynů a legrace je na světě.

 

Tip: Dobrá sranda je zamrazit Mentosku do ledu a potom to dát návštěvě do coly...

Naši oblíbení Bořiči mýtů na to jdou vždy vědecky...

Cola a Mentos: záhada je vyřešena, můžeme se bavit!

Až to budete zkoušet, nezapomeňte si dávat pozor na tělesné výčnělky a další důležité orgány. Video dejte na YouTube a nezapomeňte nám poslat odkaz!

 

Zdroje:
YouTube.com
http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=609718